W terminie od 01.07 do 05.07.2020r został przeprowadzony Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Kurs został przeznaczony dla pracowników Ochotniczej Straży Pożarnej w Podrzeczu łącznie uczestniczyły w nim 3 osoby w ramach Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pn. „Kierunek Kariera Zawodowa” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, Działanie 10.2.4 „Kształcenie zawodowe osób dorosłych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Bony szkoleniowe dzięki którym uczestnicy uzyskali 85% dofinansowania.
Głównym celem szkolenia jest przygotowanie kursantów do realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego w czasie akcji ratowniczych, w tym w szczególności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich zespołom państwowego ratownictwa medycznego.
Główne zagadnienia kursu
Moduł I Organizacja ratownictwa medycznego – podstawy prawne
Moduł II Bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia
Moduł III Zestawy ratownicze, dezynfekcja sprzętu
Moduł IV Elementy anatomii i fizjologii, ocena poszkodowanego, badanie wstępne oraz szczegółowe
Moduł V Poszkodowany nieprzytomny
Moduł VI Resuscytacja (dorosły, dziecko, niemowlę, noworodek, sytuacje szczególne)
Moduł VII Zasady defibrylacji poszkodowanego metodą półautomatyczną i automatyczną
Moduł VIII Wstrząs
Moduł IX Inne stany nagłe – drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia, podtopienie
Moduł X Urazy mechaniczne i obrażenia – złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn
Moduł XI Urazy chemiczne, termiczne, elektryczne i obrażenia, zagrożenia środowiskowe, akty terroru
Moduł XII Taktyka działań ratowniczych – zdarzenie masowe, mnogie, pojedyncze, segregacja wstępna, karta udzielonej pomocy, logistyka
Moduł XIII Ewakuacja ze strefy zagrożenia
Moduł XIV Udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacjach symulowanych
Moduł XV Psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych
Pierwsza pomoc – zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych i wyposażenia wyrobów medycznych, oraz produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Czynności pierwszej pomocy zmierzają do osiągnięcia trzech podstawowych celów:
- ochrony ludzkiego życia,
- ograniczania skutków obrażeń lub choroby,
- przygotowania do dalszego postępowania specjalistycznego.
W nieszczęśliwych wypadkach i w schorzeniach przebiegających ostro często o dalszych losach osoby poszkodowanej decydują pierwsze minuty, a można by rzec – pierwsze sekundy. Szybka i właściwa pomoc, na miarę własnych umiejętności i wiadomości, ale udzielona w sposób natychmiastowy, może przyczynić się do uratowania życia i zdrowia innemu człowiekowi. Osoba poszkodowana znajdująca się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia bądź zdrowia to osoba, której podstawowe funkcje życiowe, takie jak krążenie i oddychanie uległy zaburzeniu w następstwie wypadku, urazu lub choroby o ciężkim przebiegu
Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy to najbardziej rozbudowany kurs, który może ukończyć osoba bez wykształcenia medycznego. KPP daje więc większą wiedzę niż podstawowy kurs pierwszej pomocy, nie jest on jednak równoznaczny z wiedzą ratownika medycznego.
Na ocenę końcową składały się oceny z testu sprawdzającego wiedzę kursanta związaną z tematyką szkoleniową, który został przeprowadzony bezpośrednio po zajęciach teoretyczno- zawodowych, oraz ocena z zajęć praktycznych.
Szkolenie zakończyło się oceną nabytych umiejętności i wydaniem zaświadczeń oraz certyfikatów. Ponadto uczestnicy otrzymują tytuł RATOWNIKA, dzięki któremu mogą współpracować ze specjalistycznymi służbami i stają się uprawnieni do udzielania medycznej pomocy na poziomie KPP.