Produkcja włoskiej pizzy i pasty – czyli jak po mistrzowsku stworzyć coś co każdy lubi zjeść!

Fundacja Silver Economy zrealizowała Kurs 1.9 Produkcja włoskiej pizzy i pasty gr III od 06.11.2021 do 13.11.2021 w ramach Umowy nr NIP 12/ZP-K/10.2.2/2021 zawartej z Nowosądeckim Inkubatorem Przedsiębiorczości w związku z postępowaniem pod nazwą „Organizacja i przeprowadzenie kursów dla uczniów uczęszczających do szkół i placówek kształcenia zawodowego dla młodzieży w branży administracyjno-usługowej, w obszarze elektryczno-elektronicznym, w obszarze mechaniczno-górniczo-hutniczym oraz w obszarze turystyczno-gastronomicznym”.

Praktycznie każdy z nas lubi zjeść dobrą pizzę lub pastę, która zaskakuje bogactwem składników oraz mistrzostwem wykonania. Właśnie dlatego na rynku jest duże zapotrzebowanie na mistrzów sztuki kulinarnej gotowych zaspokoić nawet najbardziej wyrafinowane gusta „pizzowych smakoszy”. Odpowiedzią na tą potrzebę jest wybitnie praktyczny kurs Produkcja włoskiej pizzy i pasty zrealizowany przez Fundację Silver Economy.

Jak wspomniano powyżej kurs miał bardzo praktyczny charakter – nastawiony był na naukę konkretnych umiejętności przez młodych kucharzy, o czym świadczą najlepiej poniższe zdjęcia pasty:

Jednakże swoistym ukoronowaniem kunsztu kulinarnego kursantów była produkcja pizzy. Poniżej przedstawiamy zdjęcia smacznych dań stworzonych przez kursantów:

Fundacja Silver Economy świadczy najwyższej jakości usługi edukacyjno – rozwojowe dostosowane do potrzeb konkretnych klientów. Gdyby byli Państwo zainteresowani profesjonalnym kursem Produkcja włoskiej pizzy i pasty zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 601 546 601 lub pod adresem e-mail: fundacja@silvereconomy.pl.