Kurs carvingu – czyli jak rzeźbiąc w warzywach i owocach nadać potrawom nową estetykę?

Fundacja Silver Economy zrealizowała kurs Carving od 14.10.2021 do 17.10.2021 w ramach Umowy nr NIP 12/ZP-K/10.2.2/2021 zawartej z Nowosądeckim Inkubatorem Przedsiębiorczości w związku z postępowaniem pod nazwą „Organizacja i przeprowadzenie kursów dla uczniów uczęszczających do szkół i placówek kształcenia zawodowego dla młodzieży w branży administracyjno-usługowej, w obszarze elektryczno-elektronicznym, w obszarze mechaniczno-górniczo-hutniczym oraz w obszarze turystyczno-gastronomicznym”.

W ramach kursu uczniowie ciężko pracowali nad osiągnięciem prawdziwego mistrzostwa w sztuce rzeźbienia w warzywach i owocach. Umiejętność nadania potrawom odpowiedniej estetyki za pośrednictwem sztuki carvingu jest niezwykle istotna w kontekście budowania własnych kompetencji pracowniczych na rynku gastronomicznym. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów niezwykle estetycznych kompozycji kulinarnych, które zostały wykonane przez uczestników podczas nastawionych głównie na praktykę zajęć:

Fundacja Silver Economy świadczy najwyższej jakości usługi edukacyjno – rozwojowe dostosowane do potrzeb konkretnych klientów. Gdyby byli Państwo zainteresowani profesjonalnym kursem z zakresu carvingu zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 601 546 601 lub pod adresem e-mail: fundacja@silvereconomy.pl.